Bohužel, nastalo něco co jsem si asi nikdy nedokázala představit že zažiju. Z Asie se nejdříve do Evropy (hlavně Itálie) a následně do ČR pronikl Koronavirus COVID-19. Znamená to pro nás spoustu omezení a včera došlo k vyhlášení kompletní celorepublikové karantény. Obchody (s výjimkou potravin, lékáren a drogérií) zůstanou zavřené, stejně tak restaurace, kina, divadla, zrušené akce, koncerty, oslavy. Ven se bude moct jen do práce a na nákup – pouze jeden člověk. V případě porušení pokuta.

Období to bude těžké, pro mnoho zaměstanstnanců, živnostníků a malých podnikalů to může znamenat velké potíže a krachy.

Je neuvěřitelné jak všechno zpomalilo, lidé mají čas se opět věnovat svým rodinám, začínají si víc vařit, vymýšlet program o děti, zajímat se své prarodiče a starší členy rodiny. Bude spousta času na úklid, probírání skříní a vyklízení šuplíků. Lidé budou jíst zdravěji a lépe se o se sebe starat. Mnoho lidí prokazuje solidaritu a sdílejí návody na to jak šít roušky a jakým způsobem se chránit.

Pro mě a mnoho dalších lidí mají tato opatření za následek že jsme přišli o možnost tréninků. Mnoho z nás chodilo do posiloven, tělocvičen a dalších sportovních provozoven.

Já jsem se rozhodla, že cvičit nepřestanu a naopak v této době, kdy je potřeba posilovat jak tělo, tak mysl jsem se rozhodla zaplánovat do svých každodenních aktivit domácí cvičení. Stroje se dají snadno nahradit posilováním vlastní vahou a v případě, že doma nemáte činky postačí láhev s vodou.

Již 30 minut fyzické aktivity denně podstatně zlepšuje stav lidského organismu. Při tělesném pohybu se navíc uvolňují endorfiny – hormony štěstí – které navodí dobrou náladu a radost z toho že jste pro sebe něco udělali. Cvičení navíc skvěle působí na psychiku – prokazatelně snižuje výskyt depresí (což v dnešní dobře budeme potřebovat všichni). O tom jaký pozitivní vliv má na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, výskytu cukrovky nebo nádorových onemocnění se ani nemusím zmiňovat.

Všude na internetech je spousta návodů jakým způsobem cvičit a to dokonce různé druhy fyzické aktivity – ať už jóga, posilovací cviky nebo vysoce intenzivní tréninky zaměřené na spalování.

Tak jdeme na to….

| P R K N O |

Miluju cviky co na první pohled vypadají snadně. Protože ve finále je to to nejtěžší. Stejně jako snad všechny cviky na výdrž. Prkno alias Plank je jeden z nejlepších cviků na břicho, záda a core těla. Jedná se o to udržet se co nejdéle v jedné statické poloze, Standardní prkno má dotykovou plochu předloktí a dlaně. Já mám raději prkno, které vychází ze základního postoje kliku, kde jsou dotykovou částí pouze dlaně. Důležité je nohy na šířku pánve, ruce na šířku ramen, zatnuté břicho a zatnutý zadek – hlavně pozor na propadání v bedrech. Prkno je možné také na boku k posílení šikmých břišních svalů.

| Z K R A C O V A Č K Y |

Zkracovačky jsou další super cvik na břicho. Cvičí se v lehu na zádech s nohama pokrčenýma v kolenou a chodidly na zemi. Bedra musí být pevně přitisknuté v podložce a opět zatnout břišní svaly. Břišní svaly musí být zatnuté po celou dobu cviku. Jedná se o pohyb trupu nahoru, který se musí zastavit v okamžiku kdy by se měla zvedat bedra. Hlava ani ramena se při opakování nesmí dotknout podložky. Dráha zkracovaček je kratší, jedná se spíše o kmitání. Já u zkracovaček občas ráda zůstanu ve výdrži, břicho mám zatnuté a narovnám záda.

| C R I S S – C R O S S |

Toto je cvik zaměřený na vnější šikmé břišní svaly. Jedná se v podstatě o rotaci trupu, s výdechem pokrčte pravou nohu v koleni a přitáhněte ji k tělu, zároveň se vytočte v trupu a levým loktem miřte s pokrčenému koleni. Lehčí varianta je s pokrčenými nohami a chodidly na zemi. Náročnější varianta je s narovnanou nohou, kterou držíte ve vzduchu.

| H I P T H R U S T |

Další super cvik, tentokrát na zadeček je hip thrust, je to cvik při kterém si lehnete na podložku na záda, pokrčíte kolena, chodidla zapřete do země. Ruce podél těla – dlaněmi nahoru a zvedáte pánev vzhůru ke stropu. Pro případ, že by to pro vás bylo moc jednoduché můžete přidat závaží, které si položíte do klína – případně ho můžete přidržovat rukama. Pokud by to bylo i tak málo, můžete jednu nohu natáhnout a celou váhu těla zvedat jen tou druhou.

| V Ý P A D Y |

Tenhle cvik na hýždě a stehna je úžasně multifunkční a přirozený. Kdo by neznal? Ale i tak… jedná se o výpady jednou nohou buď dopředu nebo do zadu, kdy se koleno druhé nohy jemně dotkne podložky (pozor na tvrdší přistání v případě že nemáte podložku). V kolenou by měly být pravé úhly. Nohy střídejte, nebo jeďte jednu sérii na levou a druhou na pravou. Mělo by být cítit jak zabírají hýždě a přední strany stehen. Výpady mohou být i šikmé, kdy zadní nohu překřížíte za přední.

| D Ř E P Y |

Dřepy asi nemusím nikomu představovat dřep. Dřepů je mnoho typů a často se rozcházejí nad tím jak by technicky měl být správně. Při klasickém dřepu by měly být chodila na šíři pánve (ne u sebe jak jsme je dělali na táborech), špičky i kolena směřuji ven, hlava je v neutrální pozici a kolena by neměla jít před špičky.

| D A L Š Í |

Cviků je samozřejmě kupa, je toho spoustu do můžete dělat doma, Posilování rukou, klasicky bicepsy a tricepsy, V případě, že nemáte činky nebo závaží stačí použít flašku v vody nebo nějakou tešší knížku.

Takže si doma hezky zacvičte, buďte zodpovědní, noste roušky („Má rouška chrání tebe, tvá chrání mě“) a hlavně nepanikařte.